Książka poświęcona jest 14 warszawskim pracowniom rzemieślniczym. Mają zaskakująco długą historię. Połowa z nich powstała jeszcze w czasach zaborów, część korzeniami sięga połowy XIX wieku. Te zakątki dawnego klimatu, często mało znane nawet mieszkańcom miasta, to w większości firmy rodzinne, w których zawód przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Są żywymi śladami przeszłości, które zdawałoby się nie mają prawa istnieć w zburzonej w czasie wojny a potem przeoranej przez komunistyczne półwiecze Warszawie. A jednak do dziś, w ocalonych starych kamienicach Śródmieścia i Pragi, powstają ręcznie wyrabiane buty, gorsety, gipsowe stiuki, mosiężne lampy czy intarsjowane meble. Rzemieślnicze pracownie trwają na przekór i wbrew wszystkiemu, niczym ślady dawno zapomnianej cywilizacji. To świat pełen tajemniczych przedmiotów, dziwnych zapachów, dokumentów i zdjęć nierzadko pamiętających dziewiętnasty wiek.

Książka wydana jest w wersji dwujęzycznej, polskiej i angielskiej, ilustrowana blisko setką współczesnych kolorowych fotografii Jana Brykczyńskiego oraz zdjęciami archiwalnymi.

Wydawcą jest Stowarzyszenie Vox Humana.

Audycja przygotowana podczas warsztatów Akademii Reportażu przez Monikę Cygan, Magdalenę Chocholską, Kornelię Mądry, Emilię Sobieraj, Aleksandrę Wicik, Bartka Guziaka, Michała Lisiewicza. Całość powstała pod redakcją Janusza Deblessema (kliknij)